6 bylin miododajnych atrakcyjnych dla zapylaczy
Pszczoły i inne zapylacze odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Bez nich nie byłoby pożywienia na naszej planecie. Rośliny nie byłby zapylane i nie mogłyby się rozmnażać. Zapylacze jednak potrzebują pyłków i nektaru. Dlatego jeśli chcemy mieć bujny ogród i rośliny w dobrej kondycji, powinniśmy zadbać, aby odwiedzały nas zapylacze: pszczoły, osy, trzmiele, bzygi, motyle i chrząszcze.
Najlepiej zwabić je miododajnymi roślinami. Jeśli nie mamy czasu, co roku sadzić roślin bogatych w pyłek i nektar, możemy wybrać byliny miododajne wieloletnie. Wybór na rynku jest dość spory. Planując nasadzenie, miejmy na uwadze, kiedy dana roślina kwitnie, aby stale w naszym ogrodzie było pożywienie dla zapylaczy. My proponujemy wam te byliny, które na pewno sprawdzą się w polskich warunkach.
1. Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis)
To bardzo ciekawa roślina. Oprócz miododajnych walorów posiada wiele zastosowań w lecznictwie. Przywrotnik pospolity zwany jest także gwiazdoszem, nawrotnikiem, lwią łapą i gnojnikiem.
Rośnie absolutnie wszędzie i bardzo szybko się rozrasta, tworząc przepiękne ładny. Okres kwitnienia to maj i czerwiec. Świetnie sobie radzi z chwastami. Jego kwiaty są niewielkie, zebrane w pęczki, w kolorze żółtozielonym. Roślina osiąga od 10 do nawet 50 cm wysokości. Ma liście o bardzo ciekawym kształcie. Idealnie wygląda skrzynkach balkonowych i różnego rodzaju donicach.
2. Jeżówka (Echinacea)
Inną rośliną miododajną wartą uwagi są urocze jeżówki. Te piękne kwiaty, które dostępne są w tak wielu odmianach, że świetnie wkomponują się w każdym ogrodzie. Kwitną od czerwca do przymrozków, ale trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany. Możemy je sadzić pojedynczo na trawniku, czy wkomponować w rabatę bylinową. Osiągają wysokość do 40 cm w zależności od odmiany. Lubią stanowisko: słoneczne i pół-cieniste.
Ja bardzo lubię odmianę różnokolorową Sheyen Spirit. Więcej o jeżówkach pisaliśmy tutaj.
3. Lawenda (Lavandula )
Pszczoły i inne zapylacze na pewno będą wam wdzięczne, jeśliś w waszych ogrodach znajdzie się lawenda. Świetnie sprawdzi się w ogródkach skalnych, na skarpy, na rabaty, do uprawy w zy skrzynkach balkonowych czy na tarasach. Polecam wam szczególnie odmianę lawendy Hidcote Blue Strain. Charakteryzuje się ona pięknym, intensywnym zapachem, który odstrasza komary i kleszcze! Ponadto jest niezwykle wytrzymała i odporna na mrozy. Osiąga wysokość- 30- 50cm .
4. Krwawnica (Lythrum salicaria)
Kolejną rośliną miododajną wieloletnią, którą gorąco polecamy, jest krwawnica. Ta śliczna bylina kwitnie 3 miesiące od czerwca do sierpnia, wytwarzając całe masy różowych kwiatuszków. Jest całkowicie odporna na mróz i bardzo wytrzymała. Rośnie do 80 cm wysokości.
Krwawnica to idealna bylina, jeśli chcemy mieć dużo motyli w ogrodzie, które ją wprost uwielbiają. Znakomicie sprawdza się na mieszanych rabatach bylinowych, dodając im lekkości i charakteru. Polecana jest do obsadzania stawików i oczek wodnych.
5. Pysznogłówka (Monarda)
Wcale nie dziwimy się owadom, że tak chętnie przylatują do pysznogłówek! Atutem tej rośliny jest piękny aromatyczny zapach! Ma wspaniałe intensywnie czerwone kwiaty i ciemnozielone, szorstkie, pachnące liście. Lubi stanowisko słoneczne i półcieniste. Osiąga około 60 cm wysokości. Kwitnie od lipca do października. Świetnie wygląda na rabatach, nadaje się też do cięcia i zasuszania. Można wykorzystać ją do herbatki! Wystarczy dodać parę listków do zwykłej herbaty i już mamy znakomity, pyszny napar o wspaniałym aromacie.
6.Pszczelnik (Dracocephalum ruyschiana)
Jak sama nazwa sugeruje, to roślina idealna dla pszczół. Te śliczne, niebieskie kwiaty miododajne, cieszą oczy w czerwcu i lipcu. Ma lśniące liście, podobne do liści hyzopu czy rozmarynu. Lubi stanowiska słoneczne, o przepuszczalnej, żyznej glebie. Osiąga wysokość około 30 cm. Sprawdzi się bardzo dobrze na rabatach, w ogrodach skalnych, czy naturalistycznych. Efektownie wygląda w grupowych nasadzeniach. Pszczelnik jest odporny, dobrze przyrasta. Polecam wszystkim tym którzy nie mają czasu na pielęgnację ogrodu.