Ciemiernik biały czyli róża Bożego Narodzenia

Ciemiernik biały czyli Helleborus niger to przepiękny kwiat nazywany również różą zimową lub różą Bożego Narodzenia. To jeden z niewielu przypadków kwitnienia w zimie. Dlatego ta bylina jest taka wyjątkowa! Po łacinie, Helleborus niger oznacza ciemiernik czarny, ale „czarny” nie odnosi się do koloru kwiatków, a barwy korzeni. Róża zimowa ma bowiem śliczne białe kwiaty a jej polska nazwa to ciemiernik biały.

DSC_8188 ciemiernik.jpg

Jeżeli do Świąt nie ma mrozów, pęd kwiatowy rośnie, a pąki rozchylają się już w grudniu. Takie zjawisko występuje w cieplejszych krajach Europy i w zachodnich rejonach Polski. Tak więc o ile dopisze nam szczęście i pogoda, może zakwitnąć na Gwiazdkę! Jeśli jednak nadejdą sroższe mrozy, roślina zaczyna kwitnąć dopiero w styczniu, a czasami nawet w marcu.

Gatunek ten występuje naturalnie w Alpach, Apeninach i Karpatach Wschodnich. W naszych ogrodach można uprawiać zarówno ciemiernik biały, jak i pochodzące od niego różne odmiany np. orientalny o różowych kwiatach. Roślina ta najlepiej czuje się w półcieniu lub cieniu. Świetnie nada się pod drzewa liściaste. Można sadzić go wraz z innymi ciemnolubnymi bylinami np. funkami, tawułkami czy kopytnikiem. Nie lubi przesadzania, gdyż jego system korzeniowy sięga dość głęboko. W czasie silnych mrozów i braku śniegu powinny być okryte np. kupką liści czy iglastymi gałązkami.

DSC_8341 ciemiernik.jpg

Legenda o pastuszku

Z ciemiernikiem białym wiąże się urocza świąteczna legenda. Otóż, gdy w Betlejem narodził się Jezus, pewien pastuszek postanowił odwiedzić nowo narodzonego i złożyć mu pokłon. Jednak w drodze do stajenki pastuszek płakał, gdyż nie miał żadnego podarku dla Dzieciątka. W miejscu gdzie padły jego łzy wyrosły piękne białe kwiaty ciemiernika.

DSC_8325 ciemiernik.jpg

Zimowa dekoracja


Czy wiecie, że kwiaty ciemiernika, w Niemczech są symbolem świąt? Nazywane Christrose, pojawiają się często na kartkach pocztowych, serwetkach czy świecach. Tradycją jest tam dekorowanie domu, tarasu czy ogrodu ciemiernikami rosnącymi w doniczkach. Także bardzo popularne w tym okresie są też w wersji ciętej, które trzymają się około tygodnia.

DSC_8173 ciemiernik.jpg

Z zachodu przywędrowała do nas moda na wersję doniczkową ciemiernika. Staje się ona coraz bardziej popularna. Piękne białe kwiaty fantastycznie oddają zimowy klimat. Ciemierniki w donicy w ciepłym mieszkaniu zmarnieją. Jest to bylina zimnolubna. Najlepiej więc trzymać go w chłodniejszym pomieszczeniu np. klatce schodowej, balkonie, tarasie czy z dala od kaloryfera. Można tworzyć z nim piękne świąteczne kompozycje: zestawiać z zielonym mchem, ozdabiać szyszkami, czy gałązkami. Oryginalnie wyglądają. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Jeśli chcemy później uprawiać go w ogrodzie, najlepiej nie trzymać ich zbyt długo w mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest zaraz po świętach wyniesienie doniczek w chłodniejsze miejsce. Po kwitnieniu roślinę należy zahartować. Przenosimy ją do jasnego i chłodnego pomieszczenia o temp. około 10°C. Następnie możemy wynieść ją do ogrodu, pamiętając żeby ją okryć i zabezpieczyć przed silnym mrozem.

DSC_8224 ciemiernik.jpg

Autor: Agata Welchar

Previous
Previous

Prace ogrodnicze na styczeń i luty

Next
Next

Jak wybrać drzewko na choinkę bożonarodzeniową?