Pierwiosnek w ogrodzie i na talerzu
Wiosenne pierwiosnki zawsze cieszą serce. Są to jedne z pierwszych roślin kwitnących wiosną. Ich ozdobą są miękkie, żółte kwiaty. Lubi stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Pierwiosnek dobrze rośnie na ziemi wilgotnej i świeżej. Ale, prawdę mówiąc, urośnie wszędzie, jest niewymagający… Pamiętajcie jednak, że poza naszymi ogrodami jest pod ścisłą ochroną. Nie należ zrywać dziko rosnącej prymulki.
KUCHNIA
Pierwiosnek zwyczajny jest wykorzystywany w kuchni. Jemy go na surowo, kandyzujemy, dodajemy do dżemów. Świetnie nadaje się do deserów na bazie ryżu, migdałów i szafranu.
KANDYZOWANE PIERWIOSNKI
To jeden z moich ulubionych, sposobów wykorzystania tej rośliny. To takie proste. Malujemy kwiaty białkiem jajka i pokrywamy je drobno mielonym cukrem! (ja użyłam grubo mielonego cukru trzcinowego i również się nadał). Pozostawiamy kwiaty na pół godziny. Po wyschnięciu usztywnią się, tworząc chrupiące i pyszne małe kwiatowe smakołyki!
BABECZKI Z KWIATAMI PIERWIOSNKA
Przed pieczeniem okazało się, że nie mam foremek na babeczki, jedyne co było to papier do pieczenia. I tak wpadłam na pomysł wykonania pudełek origami. Spisały się znakomicie. Trochę „mrówcza robota”, ale idealna na niedzielne przedpołudnie.
No i gwóźdź programu : ) To wspaniały, prosty przepis z tego, co każdy z nas ma w domu, czyli mąki, mleka, jajek i oleju. Przygotowanie muffinek nie zajmuje więcej niż pół godziny. Dzięki temu miękkie babeczki to idealny pomysł na poczęstunek dla niezapowiedzianych gości.
PRZEPIS
Składniki:
- 2 szklanki mąki,
- 2 jajka,
- 1 szklanka mleka,
- pół szklanki cukru,
- pół szklanki oleju roślinnego,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sposób przygotowania Babeczek:
1. Wymieszaj suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia.
2. Osobno wymieszaj mokre składniki: jajka, mleko, olej.
3. Połącz składniki suche z mokrymi, używając do tego łyżki.
4. Przelej masę do foremek na babeczki
5. Piecz 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.
Jeśli w kuchni brakuje któregoś ze składników, możesz zastosować zamienniki:
zamiast oleju – roztopione masło lub margaryna,
zamiast mleka – maślanka, jogurt naturalny lub kefir,
zamiast proszku do pieczenia – soda oczyszczona,
jajka – proszek sojowy z wodą lub maką ziemniaczaną
6. Do udekorowania tworzymy lukier z cukru pudru zmiksowanych z dwoma kwiatami pierwiosnka. Tak przygotowany cukier pierwiosnkowy zalewamy odrobiną soku z cytry, mieszamy do uzyskania jednolitej masy i gotowe :).
Polewamy lukrem pierwiosnkowym i dekorujemy kandyzowanymi kwiatami.
Efekt oceńcie sami…
Tekst i zdjęcia: Krystyna Kolowca