Rośliny Do Ogrodu

View Original

5 Atrakcji Roztocza

Roztocze to bardzo obszerna kraina łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Pełne lasów, pagórków i pól, jest idealnym miejscem do letniego, czy jesiennego wypoczynku. Podczas krótkiego czterodniowego wypadu, region ten tak mnie zauroczył, że dwa lata później postanowiłam wybrać się tam na nieco dłuższy pobyt.

Roztocze Środkowe, oferuje wiele atrakcji oraz możliwości aktywnego spędzania czasu jak i beztroskiego leniuchowania.  Wybrałam kilka z nich, które mogę wam polecić.

1. Zwierzyniec -zabytki i browar

Miasteczko znajduje się w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Powstało w 1593 roku. W 1812 r. do Zwierzyńca została z Zamościa przeniesiona siedziba Ordynacji Zamojskiej, dlatego też znajduje się tu wiele obiektów świadczących o obecności rodu. W mieście wart uwag jest tzw. „Kościółek na wodzie”, czyli XVIII wieczny kościół św. Nepomucena, znajdujący się na wysepce na stawie. Po przeciwnej stronie góruje budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, a obok browar Zwierzyniecki. Polecam spróbować pilsa i posiedzieć na dziedzińcu browaru. Co roku w lecie odbywa się tam Letnia Akademia Filmowa.

Sam Zwierzyniec ma bardzo przyjemny klimat. Chętnie przechadzałam się wokół Kościelnego Stawu zajadając lody.

 2. Roztoczański Park Narodowy -piękno natury

 Park został założony 1974 r. Teren ten jest wysoce zalesiony. Park jest domem dla wielu gadów, ptaków, a także dla rysi i wilków. Tak, tak wilków, o czym dowiedziałam się, siedząc wieczorem z lampką wina w ogrodzie i usłyszałam ich wycie. Nie dowierzając uszom, sprawdziłam na stronie parku. I rzeczywiście -są.

Niedaleko Zwierzyńca znajdują się stawy Echo. Malownicze miejsce do kąpieli z piaszczystym zejściem. Świetnie miejsce dla dzieci i nie tylko.

W Parku jest kilka tras pieszych. Polecam wam wybrać się na Górę Bukową. Po drodze miniecie różne rodzaje warstw lasu- wszystkie przystępnie opisane.

3. Spływ wieprzem

 Czymże byłby wakacje bez kajaków? Roztocze ma zatem dla was bogatą ofertę. Spływy kajakowe organizowane się na rzece Wieprz oraz Tanew. W zależności od możliwości i kondycji można dobrać dla siebie odpowiednią trasę. Ja wybrałam wieprz. Kręto wił się między lasami i polami. Omijanie drzew i pokonywanie zakrętów to wspaniała zabawa!

4. Zamość- perła Lubelszczyzny

 Kiedy zapragniecie nieco miejskich klimatów koniecznie odwiedźcie Zamość. To piękne miasto zaprojektowane przez włoskiego architekta, a złożone przez Jana Zamoyskiego. Ogromne wrażenie robi XVI wieczny Rynek Wielki. Stoi na nim Ratusz z rozłożystymi schodami- symbol Zamościa. Charakterystyczne są również kolorowe ormiańskie kamienice. Ormianie zaczęli przybywać tu w XVI w. kiedy to otrzymali szereg praw i wolności, co skłoniło ich do osiedlania się tutaj. Chcąc zaczerpnąć odrobinę z ich kultury, wybraliśmy się do ormiańskiej restauracji znajdującej się na rynku. Spróbowaliśmy ormiańskiego kebabu z lawaszem i zupy z pokrzywy. Pychota!

Warto tez wybrać się na rynek Solny i Wodny, do synagogi i kościoła Franciszkanów.

5. Rezerwat Nad Tanwią

 Do rezerwatu dotarliśmy od strony wsi Susiec.  Jest to ponad 40 ha kompleksu leśnego przez który przepływa rzeka Tanew oraz Jeleń. Główną atrakcją rezerwatu są progi skalne tworzące wodospady. Wygląda to na prawdę malowniczo. Potok Jeleń mający śliczne piaszczyste dno wije się przez las. W upalny dzień świetnym pomysłem jest pobrodzenie w jego lodowatych wodach.

Autor: Agata Welchar

Zdjęcia: Krystyna Kolowca, Agata Welchar