5 sposobów na to, by twój ogród był bardziej przyjazny dla środowiska
Nie każda zielona przestrzeń jest tak przyjazna dla dzikiej natury, jak mogłoby nam się wydawać. Przystrzyżona trawa niczym na polu golfowym, tuje posadzone w równiutkich odstępach nie są wcale atrakcyjnym miejscem dla owadów czy ptaków. Jak więc stworzyć ogród bardziej ekologiczny i naturalny?
Aby uczynić swój ogród bardziej przyjazny dla naturalnego środowiska, wcale nie trzeba więcej pracy, czy kosztownej pielęgnacji. Kilka poniższych wskazówek pokaże wam, jak zmienić swoje ogrody w przyjazne miejsce dla wielu zwierząt.
1. Różnorodność roślin
Zadbaj o różnorodność. Posadź mieszankę kwitnących bylin, pnączy i krzewów. W ogrodzie powinny też znaleźć się drzewa zimozielone, jak i liściaste. Zapewnią one pożywienie dla ptaków, owadów, czy drobnych gryzoni. Dopilnuj, aby w twoim ogrodzie znalazły się rośliny przyjazne dla zapylaczy. Najwięcej pyłku i nektaru mają rośliny posiadające pojedyncze kwiaty np. widoczna na zdjęciu jeżówka, krwawnik, pszczelnik czy barbula.
2. Zrezygnuj z chemii
Nie walcz ze szkodnikami chemicznymi specyfikami. Najlepiej stosuj zasadę „żyj i pozwól żyć innym”. Wszystkie owady są częścią łańcucha pokarmowego, a zabijanie szkodników może również zabić pożyteczne owady lub pozostawić je bez pokarmu.
Oczywiście, wielu z was powie, że nie da się skutecznie chronić upraw bez stosowania chemii. W niektórych sytuacjach będzie to prawda. Jenak powinniśmy sztuczne środki ochrony roślin ograniczyć do niezbędnego minimum. W naturalnym, zrównoważonym ogrodzie znajdą się pomocnicy tacy jak biedronki, bzygi, złotooki, którzy zwalczą niechciane szkodniki.
3. Pozwól sobie na nieco bałaganu
Tak jak pisałam we wstępie, idealnie przystrzyżona trawa, nieskazitelny angielski ogród wcale nie są atrakcyjnym miejscem dla fauny. To nie znaczy też, że twój ogród ma być zaniedbany, ale nie musi być też idealny. Pozostaw jakiś kąt, gdzie swobodnie będą rosnąć sobie chwasty i zarośla.
Na pokrzywach lubią żerować gąsienice kolorowych motyli. Nie ścinaj żywopłotów, zanim ptaki gniazdujące nie wyfruną ze swoich gniazd. Stos patyków i liści będą natomiast świetną kryjówką dla owadów.
4. Domki dla owadów
Jeśli jednak nie możesz oprzeć się porządkom, zrekompensuj owadom brak naturalnego schronienia specjalnymi domkami. Mogą one oczywiście być uzupełnieniem dla naturalnych kryjówek. Taki domek możesz wykonać samodzielnie bądź zakupić gotowy. Ostatnio stały się one bardzo modne i są łatwo dostępne. Stanowią też niezwykle ciekawą ozdobę.
5. Zrób sadzawkę
Woda to życie. Dlatego tak ważne, aby mieszkańcy twojego ogrodu mieli do niej zawsze dostęp. Taki zbiornik może stać się domem dla żab czy ropuch. Powinien mieć on co najmniej 45 cm głębokości, a najlepiej koło 70 cm. Sadzawka przyciągnie też przepiękne ważki.
Autor: Agata Welchar
Zdjęcia: Krystyna Kolowca