Liliowiec, czyli piękność jednego dnia

Nazwa Liliowiec, czyli Hemerocallis pochodzi z greki i oznacza “hemera” dzień i “kalles “ piękno”. Nic w tym dziwnego ponieważ kwiaty, niezwykłej urody, podobne są do lilii lub amarylisa. Jeden kwiat otwarty jest tylko jeden dzień, ale natychmiast pojawiają się następne!

Liliowce to rośliny zarówno dla początkującego jak i wytrawnego ogrodnika. Nie wymagają specjalnej opieki, rosną wszędzie. W słońcu, półcieniu, na glebie od kwaśniej do zasadowej. Ze względu na grube i mięsiste korzenie potrafią przetrwać również suszę.

Są długowieczne, raz posadzone mogą nas cieszyć nawet przez 20 lat, nic nie tracąc na urodzie. Kiedy się rozrosną i zacienią glebę nie wymagają nawet odchwaszczania!

W naszych ogródach od lat uprawia się Liliowiec Rdzawy/ Hmerocallis fulva i kilka mieszańców o żółtych i czerwonych kwiatach.

Rabata złożona z samych liliowców

Rabata złożona z samych liliowców

Od przynajmniej 20 lat zaczęły się pojawiać nowe krzyżówki, które zachwycają swoim kolorem i formą. Są takie o kształcie ‘pająka’, powypijane, frezowane, ciemne, prawie czarne jak i śnieżnobiałe itd…

Różne odmiany kwitną obficie w sumie przez 4 letnie miesiące od czerwca do września.

Kwiaty te charakteryzują się różnorodną wysokością łodyg. Znajdziemy zarówno niskie odmiany do 40 cm, jak i te które osiągają 120 cm. Te niższe idealne nadają się do donic, na skalniak lub na przód rabaty. Wysokie natomiast, sprawdzą się w środku grządki, lub z tyłu, pełniąc rolę tła dla innych roślin.

Spośród setek tysięcy rodzajów, każdy odnajdzie coś dla siebie.

Warte uwagi są obficie kwitnące Samoa Song, Sabine Bauer, Hudson Valey, Russian Rapsody, Księżna Diana.

Polskie odmiany również zachwycają, zwłaszcza te z kolekcji Brata Franczaka, Stefan Wyszyński lub Jan Paweł II.

Niskie krzyżówki przydatne są do donic, czy też na przód grządka: Cosmopolitan, Stella D’Oro, Mini Pearl, Siloma Little Girl

Odmiana Samoa Song

Odmiana Samoa Song

liliowiec wazon.jpg

Możemy je wykorzystać do cięcia- pąki w wazonie rozwijają się kolejno przez wiele dni.
Liliowce (podobnie jak funkie i piwonie) to jedne z najbardziej żywotnych rośliny ogrodowych- i powinny stanowić główny punkt każdego przydomowego ogrodu.

Liliowce możemy wykorzystać w kuchni- jadalna jest cała roślina. Od liści kończąc na korzeniu. Pąki są chrupiące i świeże, natomiast kwiaty smakują jak słodka sałata. Używamy je zazwyczaj do podpiekania lub smażenia, kwiaty natomiast, jemy w sałatkach na świeżo. Liliowce są bardzo popularne w Chińskiej kuchni, sprzedawane jest w formie wysuszonej zwanej “złotymi nićmi’.

Pamiętajmy o tym, że pąki mogą pozostać przez kilka dni w lodówce, ale kwiaty polecam podawać na świeżo.

Jeśli chcesz zobaczyć jak w łatwy sposób przyrządzić coś smakowitego z tej pięknej rośliny przepis znajdziecie tutaj: Sałatka z Liliowców

Składniki na pyszną i lekką sałatkę z liliowców

Składniki na pyszną i lekką sałatkę z liliowców

Autor: Krystyna Kolowca/ Agata Welchar

Zdjęcia: K.Kolowca

Previous
Previous

5 Atrakcji Roztocza

Next
Next

Sałatka z płatków Liliowca